Małżeństwo

Narzeczeni mają obowiązek zgłosić się do kancelarii parafialnej najpóźniej na trzy miesiące przed planowaną datą ślubu. Ślub można zawierać ważnie tylko na terenie parafii narzeczonego lub narzeczonej. Do zawarcia ślubu w innych kościołach parafialnych wymagana jest zgoda proboszcza parafii, w której zamieszkuje narzeczony lub narzeczona.

Zgłaszając się po raz pierwszy do kancelarii narzeczeni powinni zabrać ze sobą:
  • aktualne świadectwo chrztu (data wystawienia do 3 miesięcy);
  • świadectwo bierzmowania (jeżeli ten sakrament nie jest odnotowany na świadectwie chrztu)
  • w przypadku wdowców akt zgonu poprzedniego małżonka
Przygotowanie dalsze duchowe i poprawne do małżeństwa obejmuje:
  • dwukrotną spowiedź – po zgłoszeniu na zapowiedzi oraz w ostatnim tygodniu przed ślubem;
  • udział w konferencjach przedmałżeński
Przygotowanie bliższe i bezpośrednie do małżeństwa w Diecezji Siedleckiej obejmuje
  • 10 katechez, głoszonych w ustalonej parafii dekanatu lub w innych miejscach np. ośrodkach akademickich i domach rekolekcyjnych oraz dnia skupienia dla narzeczonych i
  • 2 spotkań w poradni życia rodzinnego.

Zasady 

przygotowania

do sakramentu małżeństwa

Pierwsza forma spotkań dla narzeczonych (zwyczajna) odbywa się w parafiach lub w dekanacie. Obejmuje ona udział w 10 katechezach, głoszonych cyklicznie np. co tydzień, dnia skupienia i skorzystanie z poradni rodzinnej (konferencja i 2 indywidualne spotkania).

Druga forma spotkań dla narzeczonych (nadzwyczajna) odbywa się w formie 2 weekendów (sobota – niedziela). Jest ona dedykowana do tych, którzy z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w regularnych spotkaniach w parafii. Narzeczeni zainteresowani tą formą przygotowania wybierają sobie 2 terminy spotkań w domach rekolekcyjnych w Siedlanowie lub Nowym Opolu. Ta forma obejmuje 10 katechez, zajęcia warsztatowe, dzień skupienia, dodatkowe spotkania indywidualne w poradni rodzinnej. Czas spotkań: sobota 8.45 – 19.00 i niedziela 8.45 – 16.00.