Pogrzeb i cmentarz

Żegnając zmarłego, Kościół "poleca go Bogu". Jest to "ostatnie pożegnanie, jakie wspólnota chrześcijańska oddaje swemu członkowi, zanim jego ciało będzie wyniesione i pogrzebane". (...) W tym ostatnim pozdrowieniu "śpiewamy dla uczczenia jego odejścia z tego życia i rozstania się z nami, ale także dlatego, że nadal trwamy w komunii i w zjednoczeniu. Śmierć nie oddziela nas od siebie, ponieważ wszyscy zdążamy tą samą drogą i odnajdziemy się w tym samym miejscu. Nie będziemy nigdy rozłączeni, ponieważ żyjemy dla Chrystusa i teraz jesteśmy zjednoczeni z Chrystusem, idąc ku Niemu... Wszyscy razem będziemy kiedyś w Chrystusie.
Katechizm Kościoła Katolickiego
nr 1690

Zasady 

katolickiego

pogrzebu

Pogrzeb chrześcijański jest liturgią, która powinna pokazywać rzeczywistą więź zmarłego z Kościołem i wyrażać oraz umacniać wiarę zgromadzonej wspólnoty w życie wieczne.

Przy uzgadnianiu daty i godziny pogrzebu w kancelarii parafialnej, bliscy zmarłego przedstawiają odpis aktu zgonu z USC oraz informację o przyjętych przed śmiercią sakramentach (np. od kapelana szpitalnego).

Bliskich i przyjaciół zmarłego zachęcamy, aby będąc w stanie łaski uświęcającej, przyjęli podczas Mszy pogrzebowej Komunię Świętą, która jest najcenniejszym darem dla zmarłego.

Apelujemy także o zatroszczenia się o stałą modlitwę wspólnoty parafialnej w intencji swoich bliskich zmarłych poprzez ofiarowanie w ich intencji Mszy św. Niech to będzie winiec duchowy, który nie niszczeje.

Pogrzeb katolicki nie przysługuje tym, którzy za życia świadomie i jawnie zerwali łączność z Kościołem i przed śmiercią uparcie odmawiali sakramentalnego pojednania z Bogiem.

 

Regulamin cmentarza rzymskokatolickiego w Rossoszu

 

  1. Cmentarz jest miejscem świętym, miejscem wiecznego spoczynku naszych Zmarłych i miejscem modlitwy za nich. Ma charakter sakralny. Powinien być otoczony religijną czcią i szacunkiem oraz szczególną troską Na cmentarzu należy zachować powagę, ciszę i porządek. Przebywający na cmentarzu powinni zachowywać się poważnie, stosownie do świętości miejsca.
  2. Cmentarzem zarządza Proboszcz Parafii, a bezpośrednio w jego imieniu porządku pilnuje i wykonuje konieczne prace osoba przez niego wyznaczona.
  3. Na terenie cmentarza zabrania się jeżdżenia rowerami i innymi pojazdami, chodzenia po trawnikach i grobach oraz wprowadzania psów i innych zwierząt.
  4. Zabrania się palenia tytoniu i picia alkoholu. 
  5. Zabrania się wycinania lub sadzenia drzew bez wcześniejszej zgody.
  6. Zwiędłe kwiaty, śmieci i odpady należy wyrzucać na miejsce do tego wyznaczone.
  7. Rodzina zmarłego zobowiązana jest do utrzymania grobu w należytym porządku.
  8. Bez zgody zarządcy cmentarza nie można umieszczać w alejkach ławek, wykonywać podestów betonowych lub układać kostkę.
  9. Bez zgody zarządcy cmentarza nie można prowadzić żadnych prac remontowo-budowlanych.
  10. Zgodę na prowadzenie jakichkolwiek prac przy grobie dostaje rodzina zmarłego, na którą wystawiony jest dokument uiszczenia opłaty za miejsce na cmentarzu.
  11. Gruz ze starego pomnika, pozostały po remoncie lub rozbiórce, należy wywieźć z cmentarza we własnym zakresie.
  12. Grób ziemny jest chroniony przez 20 lat od chwili uiszczenia opłaty, czyli nie można go użyć wcześniej do pochowania innej osoby. Opłaty za miejsce uiszcza się za cały dwudziestoletni okres. Jeśli po upływie tego okresu rodzina nie wniesie opłaty na następne lata, zarządca cmentarza ma prawo grób przekopać i użyć go do pochowania innej osoby. Jeżeli rodzina rezygnuje z dalszej opieki nad grobem, powinna o tym powiadomić zarządcę cmentarza.
  13. Miejsca zaniedbane po okresie 20 lat mogą być przeznaczone na powtórny pochówek.
  14. Do miejsc zarezerwowanych ma prawo osoba, na którą został wystawiony dokument przedłużenia rezerwacji.
  15. Niedomaganie się opłat po upływie 20 lat przez zarządcę cmentarza nie oznacza rezygnacji z tego prawa. Zarządca nie ma obowiązku szukania odpowiednich osób do uregulowania tej opłaty.
  16. Troska o tę sprawę spoczywa na osobach zainteresowanych grobem. Osobie, która mimo upływu terminu 20 lat nie zgłosiła zastrzeżenia i nie wniosła odpowiedniej opłaty, nie przysługuje roszczenie o przywrócenie posiadania miejsca oddanego przez zarządcę cmentarza innej osobie, choćby nadal odwiedzała grób i utrzymywała go w należytym stanie. 
  17. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem, mają zastosowanie powszechnie obowiązujące przepisy, a w szczególności Ustawa z dnia 31 stycznia 1956 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tekst jednolity Dz. U. Z 2000 r. Nr 23, poz. 295 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008 r. z sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków (dz. u. Z 2008 r. Nr 48, poz. 284).